Založ si blog

Alzhaimer

 

Už pomerne dosť dlhú dobu sa zamýšľam nad tým, kedy svet dostal Alzhaimera. Čím viac sa ponáram do histórie, tým viac mi vychádza, že to muselo byť kedysi veľmi, veľmi dávno. Zrejme to bolo už v časoch Kaina a Ábela. A možno ešte skôr. Ťažko je prísť tomu na koreň. Jedno je však isté. Láska, v akejkoľvek podobe, tu bola odjakživa. To len na ňu svet akosi zabudol.
Ono je to podobné ako s Alzhaimerom. Pri tejto chorobe pacient pomaly ale isto zabúda. Nenápadne sa z mysle vytrácajú všetky dôležité veci, podnety, pocity, spomienky, skrátka všetko. Presne ako tento náš svet, ktorý vždy znova a znova zabúda na podstatu bytia.
Áno, presne tak. Svet, respektíve ľudstvo, zabúda na podstatu všetkého, na lásku. Nemyslím si však, že je to len dnešnou dobou, ako mnohí tvrdia. Inak by predsa v minulosti neboli vojny, vraždy, zlo, nenávisť či zúfalstvo.
A tak mi teda z toho celého vychádza, že svet sa už s Alzhaimerom narodil. Poviete si, to by tu už dávno nebol. Veď na túto chorobu sa umiera. Nie sú na ňu lieky. A máte pravdu, avšak svet je vo výhode v tom, že má svojich ľudových liečiteľov, ktorí ho, napriek tejto zákernej chorobe, dokážu udržať pri živote. A nie len to. Dokážu ho meniť, robiť lepším a krajším miestom na život. Nie, úplne vyliečiť ho, bohužiaľ, nedokážu, nakoľko sa s touto genetickou poruchou už narodil, ale  od dávnoveku mu pripomínajú, stále zas a znova, čo je pre neho dôležité.
Pýtate sa, kto sú tí zazrační liečitelia? Nič vás nenapadá? Tak ja vám to prezradím. Sú to predsa básnici. Nerozumiete tomu? Nuž, skúste si vziať do rúk nejakú zbierku básní, precíťte verš po verši a zamyslite sa nad tým, čo som týmto celým chcela povedať. Ak, ovšem, už vaše srdce nedostalo Alzhaimera.

Tento svet nie je až taký zlý a bezcitný ako sa zdá. Len má Alzhaimera a zabúda na podstatu všetkého. Vždy to tak bolo a práve preto svet odjakživa potreboval básnikov – citlivé, slobodné duše, ktoré celému tomu chaosu dávajú zmysel.

Žlč

07.11.2021

„Zoberte im kyslík!“, vykrikujú davy. Nezaslúži si žiť, ten ktorý nespraví všetko, čo mu prikazuje vláda. Tak povedz, Pane, ako mám mať rada ten zlobou presýtený svet? Veď v ľudských dušiach kúsok citu niet a miesto krvi v žilách človeka s veľkou chuťou divo preteká už iba zahorknutá, vriaca žlč. Tak, prosím, človek, radšej mlč, lebo svojim jedom [...]

Hľadač šťastia

18.08.2021

Hľadač šťastia. Kniha z autorskej dielne dvoch skvelých autorov, Zdenky WenzlovejŠvábekovej a Juliena Dana, aká sa vám do rúk dostane len zriedka. Ťažké, ľudské osudy poprepletané neskutočne silným odkazom pre všetkých, ktorí bezcielne blúdia životom, pre všetkých tých, ktorí pod ťarchou okolností rezignovali, ale aj pre tých, ktorí majú pocit, že šťastie sa [...]

500 000 eur

18.08.2021

500 000 eur – sumička, z ktorej by sa podlomili kolená každému výhercovi. A teraz si skúsme predstaviť, čiste teoreticky, že by sa do lotérie prihlásili všetci zamestnanci našich strategických zložiek. Ak by boli plne očkovaní, nič nepredstaviteľné. Ďalej si predstavme, opäť čisto teoreticky, s dostatkom bujnej fantázie, že si všetci títo zamestnanci [...]

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

USA Nashville streľba

Žena na škole v Nashville zabila šesť ľudí, polícia ju zastrelila

27.03.2023 19:15, aktualizované: 22:09

Pri streleckom útoku prišli o život tri deti a traja dospelí. Biely dom vyzval republikánskych zákonodarcov, aby podporili zákaz predaja "útočných zbraní".

kuricovatomalova

Padáme na dno, potom dvíhame sa z popola, akoby naša viera nikdy silná nebola, akoby až vtedy zachcelo sa nám opäť žiť. Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 185
Celková čítanosť: 379978x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie