Založ si blog

Dom plný umenia III.

Dom Plný Umenia 3. – s podtitulom „ Umelci umelcom „ sa konal 4.10.2019 o 17:00 v Dome umenia Arteska v Detve. Aký bol? Pre mňa osobne je nesmierne zložité vyjadriť sa k tejto téme vecne a bez emočného podtónu. Po prvé preto, lebo nie som žurnalistka ale poetka, takže práve to emočno je základom všetkého, čo píšem. No a po druhé preto, lebo náš realizačný tým, ktorého som súčasťou, dáva do všetkých akcií celé svoje srdce.

Myslím však, že môžem smelo napísať, že sa nám aj táto akcia skutočne vydarila. Dôkazom týchto mojich slov bola sála zaplnená na prasknutie, aplauzy ozývajúce sa celou Arteskou a príjemná, priateľská atmosféra nielen počas programu, ale aj po ňom, pri posedení a malom občerstvení.

A čo mňa osobne potešilo najviac? Je toho veľa, takže skúsim vybrať aspoň pár vecí. V prvom rade ma nesmierne teší, že umelci, ktorých oslovujeme ako potenciálnych účinkujúcich, naše pozvania neodmietajú. Práve naopak, napriek tomu, že ešte len začíname a snažíme sa urobiť Arteske dobré meno, prichádzajú k nám radi, navyše úplne nezištne. Stáva sa, že sa mnohým prekrývajú naše s akcie s ich aktivitami, preto si na niektorých umelcov musíme počkať dlhšie. No aj to má pre nás svoje čaro, nakoľko aj napriek vyťaženosti sa oslovení umelci snažia nájsť voľný termín, aby mohli prísť k nám. Ďalšia vec, ktorá ma nesmierne teší, je fakt, že sa nám publikum začína vracať. Znamená to totižto, že sa im u nás páči, že v Arteske našli niečo, čo ich k nám priťahuje. Mám z toho veľkú radosť, pretože sú to ľudia, ktorí to do Detvy nemajú na skok. Svojou účasťou našu akciu ako diváci a priatelia Artesky, podporili umelci z Banskej Bystrice, zo Žiliny aj z Liptova. No a do tretice ma veľmi teší fakt, že sa nám, zatiaľ, darí dostávať do reality heslo „ Umenie spája „. Veď práve preto aj ten podtitul „ Umelci umelcom „ . Našim cieľom nie je len propagovať umenie a umelcov a dostávať ich do povedomia pospolitého ľudu. Samozrejme nás poteší akýkoľvek záujem z vonka a všetci milovníci umenia majú v Arteske dvere otvorené, lenže….lenže Artesákom ide aj o čosi viac. Ide presne o to spájanie ľudí, umelcov, umenia pre budúce priateľstvá, možné spolupráce…. Často počúvam, či čítam ťažké povzdychy nad tým, že na naše akcie nechodia Detvanci. Musím povedať, že to nie je celkom tak. Doteraz boli na každej akcii aj Detvanci, samozrejme nepočítam organizátorov a členov Artesky. Nie, sála ani záhrada kvôli nim síce vo švíkoch nepraskala, no na druhej strane zas ostal dostatočný priestor pre tých, ktorí prišli z ďaleka a prišli radi. Ono je vždy všetko presne tak ako má byť a tí, ktorí si k nám a umeniu chcú cestu nájsť, tak si ju určite nájdu. Dvere a srdcia Artesky sú, aj ostanú otvorené každému milovníkovi umenia.
No a na záver to, čo ma teší úplne najviac….. Pri prvých dvoch akciách sme tŕpli, či príde aspoň niekto okrem účinkujúcich a Artesákov. Napriek našim obavám bolo zakaždým publikum plné a my sme z toho mali veľkú radosť. Po našej poslednej, tretej akcii odrazu riešime, či sa vôbec do tej našej sály nabudúce zmestíme. Tentokrát sme sa pomestili len tak-tak. Počet divákov z akcie na akciu narastá a my sa veľmi, veľmi tešíme, že sa nám darí spájať ľudí, umelcov aj umenie ako také, pretože presne to je cieľom akcií „ Dom Plný Umenia „ .  

Naša úprimná vďaka patrí všetkým účinkujúcim:

Peter Šrank
Ondrej Medveď
Emily D.Beňová
Danica Hrnčiarová Sisláková
Jozef Panika/Panika71
Racional Reason
Irena Polívková
Stano Polívka

a samozrejme aj skvelému publiku.Žlč

07.11.2021

„Zoberte im kyslík!“, vykrikujú davy. Nezaslúži si žiť, ten ktorý nespraví všetko, čo mu prikazuje vláda. Tak povedz, Pane, ako mám mať rada ten zlobou presýtený svet? Veď v ľudských dušiach kúsok citu niet a miesto krvi v žilách človeka s veľkou chuťou divo preteká už iba zahorknutá, vriaca žlč. Tak, prosím, človek, radšej mlč, lebo svojim jedom [...]

Hľadač šťastia

18.08.2021

Hľadač šťastia. Kniha z autorskej dielne dvoch skvelých autorov, Zdenky WenzlovejŠvábekovej a Juliena Dana, aká sa vám do rúk dostane len zriedka. Ťažké, ľudské osudy poprepletané neskutočne silným odkazom pre všetkých, ktorí bezcielne blúdia životom, pre všetkých tých, ktorí pod ťarchou okolností rezignovali, ale aj pre tých, ktorí majú pocit, že šťastie sa [...]

500 000 eur

18.08.2021

500 000 eur – sumička, z ktorej by sa podlomili kolená každému výhercovi. A teraz si skúsme predstaviť, čiste teoreticky, že by sa do lotérie prihlásili všetci zamestnanci našich strategických zložiek. Ak by boli plne očkovaní, nič nepredstaviteľné. Ďalej si predstavme, opäť čisto teoreticky, s dostatkom bujnej fantázie, že si všetci títo zamestnanci [...]

francúzsko, polícia

V Bordeaux zadržali muža, ktorý vraj plánoval útok počas olympijských hier

23.07.2024 23:14

Na letnú olympiádu, ktorú metropola Francúzska hostí prvýkrát za storočie, bude dozerať približne 45-tisíc policajtov a 10-tisíc vojakov.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

kuricovatomalova

Padáme na dno, potom dvíhame sa z popola, akoby naša viera nikdy silná nebola, akoby až vtedy zachcelo sa nám opäť žiť. Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 185
Celková čítanosť: 410824x
Priemerná čítanosť článkov: 2221x

Autor blogu

Kategórie