Založ si blog

Dom plný umenia III.

Dom Plný Umenia 3. – s podtitulom „ Umelci umelcom „ sa konal 4.10.2019 o 17:00 v Dome umenia Arteska v Detve. Aký bol? Pre mňa osobne je nesmierne zložité vyjadriť sa k tejto téme vecne a bez emočného podtónu. Po prvé preto, lebo nie som žurnalistka ale poetka, takže práve to emočno je základom všetkého, čo píšem. No a po druhé preto, lebo náš realizačný tým, ktorého som súčasťou, dáva do všetkých akcií celé svoje srdce.

Myslím však, že môžem smelo napísať, že sa nám aj táto akcia skutočne vydarila. Dôkazom týchto mojich slov bola sála zaplnená na prasknutie, aplauzy ozývajúce sa celou Arteskou a príjemná, priateľská atmosféra nielen počas programu, ale aj po ňom, pri posedení a malom občerstvení.

A čo mňa osobne potešilo najviac? Je toho veľa, takže skúsim vybrať aspoň pár vecí. V prvom rade ma nesmierne teší, že umelci, ktorých oslovujeme ako potenciálnych účinkujúcich, naše pozvania neodmietajú. Práve naopak, napriek tomu, že ešte len začíname a snažíme sa urobiť Arteske dobré meno, prichádzajú k nám radi, navyše úplne nezištne. Stáva sa, že sa mnohým prekrývajú naše s akcie s ich aktivitami, preto si na niektorých umelcov musíme počkať dlhšie. No aj to má pre nás svoje čaro, nakoľko aj napriek vyťaženosti sa oslovení umelci snažia nájsť voľný termín, aby mohli prísť k nám. Ďalšia vec, ktorá ma nesmierne teší, je fakt, že sa nám publikum začína vracať. Znamená to totižto, že sa im u nás páči, že v Arteske našli niečo, čo ich k nám priťahuje. Mám z toho veľkú radosť, pretože sú to ľudia, ktorí to do Detvy nemajú na skok. Svojou účasťou našu akciu ako diváci a priatelia Artesky, podporili umelci z Banskej Bystrice, zo Žiliny aj z Liptova. No a do tretice ma veľmi teší fakt, že sa nám, zatiaľ, darí dostávať do reality heslo „ Umenie spája „. Veď práve preto aj ten podtitul „ Umelci umelcom „ . Našim cieľom nie je len propagovať umenie a umelcov a dostávať ich do povedomia pospolitého ľudu. Samozrejme nás poteší akýkoľvek záujem z vonka a všetci milovníci umenia majú v Arteske dvere otvorené, lenže….lenže Artesákom ide aj o čosi viac. Ide presne o to spájanie ľudí, umelcov, umenia pre budúce priateľstvá, možné spolupráce…. Často počúvam, či čítam ťažké povzdychy nad tým, že na naše akcie nechodia Detvanci. Musím povedať, že to nie je celkom tak. Doteraz boli na každej akcii aj Detvanci, samozrejme nepočítam organizátorov a členov Artesky. Nie, sála ani záhrada kvôli nim síce vo švíkoch nepraskala, no na druhej strane zas ostal dostatočný priestor pre tých, ktorí prišli z ďaleka a prišli radi. Ono je vždy všetko presne tak ako má byť a tí, ktorí si k nám a umeniu chcú cestu nájsť, tak si ju určite nájdu. Dvere a srdcia Artesky sú, aj ostanú otvorené každému milovníkovi umenia.
No a na záver to, čo ma teší úplne najviac….. Pri prvých dvoch akciách sme tŕpli, či príde aspoň niekto okrem účinkujúcich a Artesákov. Napriek našim obavám bolo zakaždým publikum plné a my sme z toho mali veľkú radosť. Po našej poslednej, tretej akcii odrazu riešime, či sa vôbec do tej našej sály nabudúce zmestíme. Tentokrát sme sa pomestili len tak-tak. Počet divákov z akcie na akciu narastá a my sa veľmi, veľmi tešíme, že sa nám darí spájať ľudí, umelcov aj umenie ako také, pretože presne to je cieľom akcií „ Dom Plný Umenia „ .  

Naša úprimná vďaka patrí všetkým účinkujúcim:

Peter Šrank
Ondrej Medveď
Emily D.Beňová
Danica Hrnčiarová Sisláková
Jozef Panika/Panika71
Racional Reason
Irena Polívková
Stano Polívka

a samozrejme aj skvelému publiku.Žlč

07.11.2021

„Zoberte im kyslík!“, vykrikujú davy. Nezaslúži si žiť, ten ktorý nespraví všetko, čo mu prikazuje vláda. Tak povedz, Pane, ako mám mať rada ten zlobou presýtený svet? Veď v ľudských dušiach kúsok citu niet a miesto krvi v žilách človeka s veľkou chuťou divo preteká už iba zahorknutá, vriaca žlč. Tak, prosím, človek, radšej mlč, lebo svojim jedom [...]

Hľadač šťastia

18.08.2021

Hľadač šťastia. Kniha z autorskej dielne dvoch skvelých autorov, Zdenky WenzlovejŠvábekovej a Juliena Dana, aká sa vám do rúk dostane len zriedka. Ťažké, ľudské osudy poprepletané neskutočne silným odkazom pre všetkých, ktorí bezcielne blúdia životom, pre všetkých tých, ktorí pod ťarchou okolností rezignovali, ale aj pre tých, ktorí majú pocit, že šťastie sa [...]

500 000 eur

18.08.2021

500 000 eur – sumička, z ktorej by sa podlomili kolená každému výhercovi. A teraz si skúsme predstaviť, čiste teoreticky, že by sa do lotérie prihlásili všetci zamestnanci našich strategických zložiek. Ak by boli plne očkovaní, nič nepredstaviteľné. Ďalej si predstavme, opäť čisto teoreticky, s dostatkom bujnej fantázie, že si všetci títo zamestnanci [...]

Patria AMVXP 8x8 Fínsko vozidlo obrnené

Rezort obrany predstavil prvé vozidlo 8x8 Patria. Doviezli ho z Fínska

26.09.2023 17:26

Za celkovo 76 bojových obrnených vozidiel vrátane logistiky, infraštruktúry a munície Slovensko zaplatí celkom 447 miliónov eur.

Zoroslav Kollár, Boris Kollár

Zoroslav Kollár obvinil Borisa Kollára zo zneužitia SIS. Predseda parlamentu to označil za diskreditačnú kampaň

26.09.2023 17:26

Je to diskreditačná kampaň pod vedením Zoroslava Kollára, ktorý financuje aj Richterovú aj Ferusovú, uviedol pre Pravdu Boris Kollár.

Izraelskí fanúšikovia.

Ľady sa pohli. Saudskú Arábiu prvýkrát v histórii navštívil izraelský minister

26.09.2023 17:18

Obe krajiny sa prostredníctvom Spojených štátov snažia nadviazať formálne bilaterálne vzťahy.

Jaroslav Haščák

OĽaNO podalo trestné oznámenie na finančníka Haščáka, ten avizuje rovnaké kroky

26.09.2023 17:16

Sulík sa odmietol vyjadrovať k obsahu údajnej komunikácie. Pripomenul, že on ani SaS nemá žiadne korupčné prípady.

kuricovatomalova

Padáme na dno, potom dvíhame sa z popola, akoby naša viera nikdy silná nebola, akoby až vtedy zachcelo sa nám opäť žiť. Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 185
Celková čítanosť: 393943x
Priemerná čítanosť článkov: 2129x

Autor blogu

Kategórie